Menu

Roszczenie banku w stosunku do żyranta kredytu. Przedawnienie.

- żyrant

Zwracam się do państwa z prośbą o pomoc. Mój mąż w 2002 roku podpisał koledze kredyt na samochód, nie przychodziły do nas żadne pisma że ten kredyt nie jest spłacany. Aż do 2011 roku gdy dostaliśmy pismo że zostało spłacone tylko 4 raty i że my z jego byłą żoną mamy to spłacić jest to kwota 26 992,53zł ten pan któremu mąż podpisał ten kredyt siedzi w Anglii założył tam nową rodzinę i nie ma zamiaru wracać z tego co powiedział nam komornik Polskie prawo nic nie może mu zrobić. Mąż jest jedynym żywicielem rodziny mamy dwoje dzieci na utrzymaniu i swoje kredyty niestety nie stać nas na spłatę tego zadłużenia. Dla nas to kosmiczna kwota co mamy robić próbowaliśmy wszystkiego nie stać nas na prawnika, mąż zarabia 1700 zł sami ledwo wiążemy koniec z końcem proszę o pomoc . Dziś dostaliśmy pismo że komornik wejdzie mężowi na wypłatę jestem zrozpaczona proszę o jakąś pomoc.

Niestety, bank ma prawo egzekwować spłatę kredytu od samego żyranta. I z pewnością w tej sytuacji, tzn. gdy kredytobiorca przebywa za granica, bank będzie dążył do odzyskania kredytu od żyranta. Pani mąż jako żyrant nie ma prawnej możliwości zmuszenia kredytobiorcy do spłaty kredytu (nawet gdyby ten mieszkał w Polsce); może tylko żądać odeń zwrotu pieniędzy które sam jako żyrant spłacił za kredytobiorcę.

Co do egzekucji komorniczej to należy wskazać, że tym roku kwota brutto 1.500 zł. nie podlega egzekucji komorniczej. Komornik mógłby co miesiąc zabierać pani mężowi tylko część wypłaty (zostawiając mu 1500 zł. do wypłaty przez pracodawcę).

Nasuwa się jednak pytanie, czy roszczenie banku z tytułu kredytu nie jest już aby przedawnione. Przedawnienie wynosi trzy lata od terminu płatności rat i stosuje się tak samo do roszczenia wobec żyranta kredytu. Wydaje się, że roszczenie lub jego większą część jest już przedawniona. Można tak odpowiedzieć bankowi dodając, że jeśli zostanie wszczęta egzekucja komornicza, to Państwo wniesiecie powództwo przeciwegzekucyjne podnosząc w nim zarzut przedawnienia. Konkludując, mogą państwo – żyranci nie dopuścić do egzekucji komorniczej. Jeżeli jednak roszczenie nie było przedawnione w momencie skierowania wniosku egzekucyjnego do komornika, to w trakcie egzekucji bieg przedawnienia pozostaje przerwany i komornik może prowadzić egzekucję latami. Nieraz prowadza nawet dziesięć lat: http://finansowy.fc.pl/komornik-na-zyrancie-od-10-lat/ a nawet więcej jeżeli periodycznie komornik uzyskuje chociaż niewielkie sumy z egzekucji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.