Menu

Samodzielnie wnieś pozew o zapłatę pożyczki

- sąd

Moda na zlecanie odzyskiwania należności firmom windykacyjnym nie mija a przeciwnie, zjawisko przybiera na sile. Firmy windykacyjne dość pomysłowo reklamują swoje usługi ale rzeczywistość wygląda często znacznie gorzej niż obietnice. Zamiast szybkiego odzyskania kasy, sprawę trzeba często pchać do sądu a prowizję i tak trzeba firmie windykacyjnej zapłacić, chociaż sprawa trwa miesiącami albo znacznie dłużej niż rok zanim wreszcie należność zostanie wyegzekwowana przez komornika, o ile zostanie. No i koszty procesu trzeba często zapłacić firmie windykacyjnej, w tym te prawnicze. Te jednak można ściągnąć od dłużnika, w postępowaniu komorniczym. Należy też nadmienić, że niskie kwoty pożyczek w szczególności, nie stanowią atrakcyjnych zleceń ani dla windykatorów ani dla prawników.

Po co w takim wypadku zlecenie do firmy windykacyjnej, nie lepiej od razu zlecić napisanie pozwu prawnikowi? Pewnie że lepiej, bo prawnikowi prowizji za odzyskanie długu nie płacimy a tylko koszty zastępstwa procesowego (i oczywiście opłatę do sądu też płacimy).

Nie wiadomo jednakowoż, czy komornik dług odzyska – http://komornicy-opinie.pl/mozliwosci-komornikow/. Oprócz więc długu podstawowego, będziemy w dodatku biedniejsi o koszty procesowe a zwłaszcza o koszty zastępstwa procesowego dla prawnika. Dla przykładu, gdy chcesz zlecić prawnikowi napisanie pozwu i uzyskanie tytułu wykonawczego na wierzytelność z tytułu pożyczki w kwocie np. 11.000 złotych, to musisz mu zapłacić co najmniej 2.400 złotych plus VAT. A napisanie pozwu o zapłatę udokumentowanej umową pożyczki jest naprawdę dziecinnie proste. Poszukaj sobie w internecie „formularz pozwu P” i zrób to sam, to zaoszczędzisz na kosztach prawnika o których nie wiesz przecież, kiedy i czy w ogóle odzyskasz je od dłużnika. A tak, to możesz te środki dalej mieć, na przykład na dobrej lokacie.

Komentarze

Adaśko

Mam weksel do pożyczki więc odzyskanie to kwestia czasu, czy nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym jest możliwy?

Reply
    admin

    Jest możliwy po wezwaniu do wykupienia weksla ale weksle nie są zabezpieczeniem wierzytelności. Oczywiście lepsze weksle niż sama umowa pożyczki do szybkiego doprowadzenia do egzekucji komorniczej.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.