Menu

Sposoby windykacji prywatnej pożyczki

- windykator

Przed udzieleniem prywatnej pożyczki radziłbym przestać wierzyć (jeśli ktoś wierzy) w to, że w razie kłopotów z jej spłatą, odzyska ją od dłużnika dobra firma windykacyjna. Te firmy, nawet najlepsze z nich, nie dokonują cudów. W większości przypadków są te firmy przereklamowane (same się chwalą szczególnie na swoich stronach internetowych).

Zakres prawnych (nie wykraczających poza prawo) sposobów, działań windykacyjnych jest ograniczony. Jeżeli dłużnik nie posada oficjalnie żadnego majątku bo ukrył, pochował, potajemnie obdarował rodzinę, to w większości takich spraw windykacja jest bezskuteczna. Komornik nie ściągnie wtedy długu bo nie ma formalnie z czego a nie może zwrócić egzekucji np. przeciwko żonie albo dzieciom dłużnika. Firma windykacyjna (wywiadownia gospodarcza) też żadnego majątku w takiej sytuacji nie namierzy skoro dłużnik na siebie żadnego nie posiada. Rejestry dłużników rzadko kiedy pomagają, mobilizując takiego dłużnika do zapłaty, wiem to z praktyki. Można jeszcze spróbować na drodze karnej – zgłosić podejrzenie wyłudzenia pożyczki, ale postępowania często są umarzane gdyż organy ścigania nie dopatrują się znamion przestępstwa wyłudzenia https://windykator.szczecin.pl/windykacja-kredytu-sprawa-karna/. Nawet jeżeli ostatecznie dług zostaje wyegzekwowany od prywatnego pożyczkobiorcy, to zazwyczaj właśnie w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika sądowego a nie w windykacji przedsądowej.

Reasumując, tym bardziej w świetle powyższych wywodów, gdy udzielasz pożyczki do zabezpiecz jej odzyskanie hipoteką lub zastawem. Najbezpieczniejsza, najpewniejsza jako zabezpieczenie jest hipoteka, bierz tu przykład z banków gdy chodzi o kredyty hipoteczne – ale tu nie dość że kredyt zabezpieczony jest na nieruchomości to jeszcze kredytobiorca musi wykazywać odpowiedni poziom stałych dochodów, wystarczający na spłacanie rat kredytu; postępowanie egzekucyjne z nieruchomości i jej licytacja przez komornika to dla banku ostateczność – czekanie miesiącami albo i latami aż nieruchomość zostanie zlicytowana. I to też miej na uwadze. Sugerowałbym też zapoznać się z zasadami oceny zdolności kredytowej i warunkami jak chodzi o koszty pożyczek stosowanymi przez firmy pożyczkowe czyli parabanki. W podobnym kierunku można pójść udzielając prywatnych pożyczek.

Komentarze

branden

O pożyczkach od innej strony a więc o ich windykacji napiszę. Kolega któremu już wiedzie się w interesach, planuje dodatkowo założyć firmę windykacyjną która zajmowałaby się przede wszystkim windykacją prywatnych pożyczek. Zapytał mnie, co o tym sądzę. Napiszę tu w kilku zdaniach, jak też mu odpowiedziałem.
Dopóki większość pożyczkodawców prywatnych nie zmądrzeje, to windykacja tylko od osób prywatnych, moim zdaniem nie będzie dochodowym zajęciem. Dzisiaj chyba każda firma windykacyjna która ma wysokie zyski (tak, znam właściciela tej do której link wstawiłem, więc mam rozeznanie i jest to dobry przykład) zajmuje się przede wszystkim windykacją firm a windykacje prywatnych pożyczek i innych prywatnych długów robi co najwyżej na dokładkę. I berze do windykacji tylko takie zlecenia co do których wstępnie są pozytywne rokowania bo wcześniej sami sprawdzili sobie dłużnika. To natomiast, co wypisują firmy windykacyjne, czyli że przyjmą każde, nawet najtrudniejsze zlecenie i odzyskają pieniądze, to bujda na resorach, moim skromnym zdaniem.
Niestety, ale chyba większość osób prywatnych powierza swoje pieniądze (nie tylko w formie pożyczek) osobom których w ogóle nie sprawdzili, czy są wypłacalne, czy pracują i mają jako takie dochody, czy maja jakiś majątek, mieszkanie, dom… Gdy nic z tych rzeczy, to i firma windykacyjna rzadko kiedy dług odzyska.

Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.