Menu

Zabezpieczenie wyegzekwowania prywatnej pożyczki

- zabezpieczenie

Coraz więcej osób wycofuje się z deponowania oszczędności w bankach, na różnego typu lokatach terminowych i na kontach oszczędnościowych. Powód, to oczywiście niskie oprocentowanie depozytów związane ze stopami procentowymi. Przy odrobinie szczęścia co prawda odsetki z bankowych depozytów zrównoważą inflację, ale przecież chciałoby się coś więcej. Szczególnie jeżeli uświadomimy sobie, że banki z tych naszych depozytów udzielają kredytów, zarabiając na tym kilkakrotnie więcej.

Od jakiegoś więc czasu, coraz więcej osób, coraz śmielej inwestuje w pożyczki prywatne, czyli między osobami prywatnymi. Taka inwestycja może dać sporą i wymierną satysfakcję, gdyż maksymalne odsetki jakie można obwarować w umowie pożyczki, to w przybliżeniu pięciokrotnie wyższe oprocentowanie niż oprocentowanie depozytów.

Jednak jak to zwykle w biznesie bywa, im wyższy potencjalny zysk, tym większe też potencjalne ryzyko inwestycji. Tak jest też w przypadku pożyczek. Jeden pożyczkobiorca rzetelnie pożyczkę spłaci bez ponaglania go, inny nie spłaci i trzeba będzie ją ściągać od niego. Windykacja należności nie zawsze jednak bywa skuteczna. Jeżeli pożyczyliśmy pieniądze osobie nie mającej żadnych oficjalnych dochodów ani majątku, to z odzyskaniem pożyczki będzie spory problem, często nie do pokonania. Dlatego też niezmiernie ważne jest sprawdzenie potencjalnego pożyczkobiorcy, w szczególności zaś czy wykazuje dochody i w jakiej wysokości. Nie bez znaczenia jest też sprawdzenie jego ewentualnych zadłużeń, w rejestrach długów oraz w Biurze Informacji Gospodarczej. Jeżeli ustalenia w obu wyżej określonych kwestiach są negatywne, to najlepiej poszukać innego pożyczkobiorcy. Chyba, że pożyczkobiorca bez dochodów i zadłużony może zaoferować zabezpieczenie pożyczki w postaci rzeczy (zastaw, hipoteka). Wówczas w razie problemów ze spłatą windykacja może sprowadzić się do zlicytowania przedmiotu zabezpieczającego pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.